Co to jest Qigong i jakie korzyści przynosi?

Historia rodzica ćwiczącego Qigong:

Gdy odkryłam qigong, byłam przemęczoną mamą dwójki dzieci, młodsze miało wtedy około roku i dużo płakało. Byłam wyczerpana, rozdrażniona, dużo płakałam, krzyczałam etc. Przed narodzeniem dzieci  uprawiałam  dużo sportu, ale teraz nie miałam już na to czasu ani siły. Gdy nawet znajdowałam czas dla siebie, to albo spałam albo próbowałam różnych  rodzajów medytacji i …. zasypiałam. 

Bardzo potrzebowałam czegoś, co pomoże mi odbudować moją siłę i  spokój wewnętrzny. Próbowałam wrócić do yogi, ale bolały mnie nadgarstki i miałam poczucie, że wyczerpywało mnie to energetycznie. Próbowałam także wrócić do biegania, ale to było zbyt wysiłkowe. 

Kiedyś próbowałam też Tai Chi, podobała mi się idea medytacji w ruchu i piękno ruchów Tai Chi, ale układy  były zbyt skomplikowane, żebym je zapamiętała. 

Półtora roku temu spróbowałam Qigong. To była miłość od pierwszego kontaktu. Oglądałam filmiki na YT, kupiłam książkę i wybrałam dla siebie zestawy prostych ćwiczeń, które staram się wykonywać codziennie (w praktyce 5 dni w tygodniu mi się udaje).

Moje efekty: większa gibkość i sprężystość ciała, lepsze oddychanie, poczucie,że odżywam. Uwielbiam moje ćwiczenia. Po nich się czuję czasami jakbym wracała z innego świata: dużo spokojniejsza, uważniejsza, z większą ilością energii. Obecnie stosuję proste ćwiczenia Qigong na rozgrzewkę a potem ćwiczę proste sekwencje w bardzo powolny i uważny sposób, potem pozycje stojące, podczas których medytuję, pracuję nad sobą; na koniec masaż wg Qigong.

Znam też układy ruchów, dzięki którym mogę sobie podnieść energię i koncentrację w kilka minut. Gdy jestem zdenerwowana mam swoją ulubioną sekwencję ruchów z oddychaniem, która czyni cuda. Staram się ćwiczyć w parku, nawet przy dzieciach np. kiedy  się bawią w piaskownicy.  Zdarzyło mi się też: ćwiczyć przed przedszkolem, żeby być spokojna w kontakcie z dziećmi po ciężkim dniu , w biurze, aby być lepiej skoncentrowana , w kuchni, aby mieć siłę na cały dzień w towarzystwie  dzieci. Polecam każdemu. 

 

Co to jest Qigong ?

Qigong to unikatowy system ćwiczeń, którego historia sięga 4000 lat wstecz. Pierwsze źródło pisane, gdzie opisane są ćwiczenia rozciągające, oddechowe i  mentalne dla zachowania zdrowia, datuje się na 700 r. p.n.e. Przez wieki te starożytne chińskie ćwiczenia były rozwijane i doskonalone.  

Qigong składa się z dwóch słów: “Qi”, czyli życiowa energia oraz “Gong”, czyli perfekcyjne opanowanie jakiejś sztuki, np. walki. 

Medycyna i filozofia starochińska (TCM) traktują człowieka jako cząstkę wszechświata, od którego w każdej chwili swego życia otrzymuje on energię qi. Gromadząc się w ludzkim ciele, w odpowiednich zbiornikach, energia ta krąży po kanałach (meridianach), których gęsta sieć jest rozmieszczona w organizmie. Koncepcja qi nie jest  potwierdzona, ale prowadzone są   badania  naukowe  nad  istnieniem  meridianów  i   systemów energetycznych w ciele człowieka  Tianjun Liu (2018), Johng HM. et al. (2007), Stefanov M. et al. (2013). Nie musisz oczywiście  wierzyć  w system qi, aby uzyskiwać korzyści z ćwiczeń, ale  koncepcja ta pomaga w zrozumieniu istoty samych ćwiczeń, możesz ją więc traktować jako rodzaj konwencji lub metafory.

Według TCM dopóki przepływ energii jest niezakłócony, dopóty człowiek jest zdrowy.  Gdy przepływ zostaje zablokowany, upośledzeniu ulegają   procesy  fizyczne: przepływ krwi, limfy i inne funkcje organizmu. Aby odzyskać  zdrowie, trzeba przywrócić przepływ energii. Ćwiczenia Qigong oraz Tai chi powodują pobudzenie Qi, ułatwiają jej generowanie oraz przepływ. Krąży ona najpierw w zdrowych narządach, otwiera kanały, oczyszcza punkty i coraz bardziej napiera na chore miejsca, ograniczając ich pole. W końcu blokada znika i choroba mija.   Więcej na ten temat możesz przeczytać we fragmencie tego podręcznika, mówiącym o korzyściach płynących z ćwiczeń. 

 

Korzyści z praktykowania Qigong

Jest wiele naukowych badań wykazujących skuteczność Qigong i Tai Chi w kształtowaniu dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego, wzmacniania organizmu i systemu immunologicznego.  Peter Deadman –  lekarz Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, wymienia, w oparciu o badania naukowe,  następujące korzyści z ćwiczenia Qigong  i  Tai Chi. Naukowo udowodniono między innymi, że w wyniku ćwiczeń następuje:

Poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego:

  • zmniejsza przewlekłe zmęczenie ( też u osób po leczeniu onkologicznym)
  • poprawia jakość snu
  • redukuje stres
  • poprawia koncentrację uwagi u osób młodych i funkcje umysłowe u osób starszych
  • opóźnia spadek zdolności poznawczych 
  • podnosi  jakość  życia i  poczucie  własnej sprawczości
  • zmniejsza lęk i depresję, w tym także poporodową

Korzyści zdrowotne:

  • poprawia czynność płuc,  nerek i serca u osób z chorobami tych narządów
  • obniża ciśnienie krwi 
  • zmniejsza stężenie stanów zapalnych we krwi
  • przynosi korzyści w chorobach takich jak: neuropatia cukrzycowa, zespół metaboliczny, stwardnienie rozsiane 

 Poprawa sprawności fizycznej:

  • zmniejsza ból dołu pleców oraz zmniejsza poziom niepełnosprawności 
  • pomaga w zapaleniu stawów,  kręgosłupa, kolan
  • zwiększa elastyczność tętnic
  • zwiększa siłę mięśniową 

 

Artykuł powstał na bazie materiałów z projektu „Psychological Resilience for Parents/Erasmus+/Project Number: 2020-1-PL01-KA204-081824/”