Święta, które integrują! 

Jedność w różnorodności!

girl holding purple and green camera toy
Let’s celebrate together – Family Christmas Time! 

 

boy sitting on bench while holding a book

O projekcie

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Kraków, naszych fundacyjnych dziewczyn oraz wolontariuszy-migrantów mogliśmy przygotować Mikołajki i Kolację Wigilijną wraz z warsztatami dla rodzin uchodźczych, migranckich i polskich.

Miejscem realizacji wydarzeń była ukraińska restauracja Ciepło w Krakowie, założona przez Fundację Zero Camps, która od początku wojny zapewnia schronienie dla około 130 osób w swoich ośrodkach. Otworzyli ją z myślą o mieszkańcach prowadzonych przez nich hosteli, aby zapewnić im miejsca pracy i stworzyć przestrzeń do spotkań i promocji kultury ukraińskiej. Organizując wydarzenia w “Cieple”, chcieliśmy ich wesprzeć, pokazując, że w Krakowie jest miejsce stworzone i prowadzone przez uchodźców, w którym można się spotykać, organizować wydarzenia integracyjne a przy okazji spróbować przysmaków kuchni ukraińskiej.

W ramach projektu odbyły się 2 wydarzenia, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem: Mikołajki – Polish St Nicholas Day” oraz Kolacja Wigilijna  “Let’s celebrate Christmas Together!”. Priorytetem Fundacji jest integracja i dotarcie do jak największej liczby rodzin potrzebujących wsparcia. W związku z tym, staraliśmy się zachęcić jak najwięcej rodzin do uczestnictwa w wydarzeniach – uchodźców, migrantów i polskie rodziny. Liczba zainteresowanych przerosła nasze oczekiwania. Wszyscy chętni przybyli pomimo szalejącej śnieżycy. W wydarzeniach projektowych wzięło udział około 100 osób.

Obydwa wydarzenia okazały się strzałem w dziesiątkę. Było dużo pysznego jedzenia, przygotowanego z sercem przez dziewczyny z Ciepła. Warsztaty plastyczne i lepienia pierogów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych. Pobyt wszystkich uczestników umilały nasze wolontariuszki, które zagrały koncert świąteczny na akordeonach i szalony Mikołaj z Meksyku rozdający wszystkim dzieciom prezenty.

Dzięki zdjęciom Dominiki Stanek z naszej fundacji możecie poczuć atmosferę tych wydarzeń. Mama Ani Fotografuje | Facebook