Warsztaty wprowadzające do programów Art of Living dla uczniów szkoły podstawowej

maj 20, 2022 | Aktualności

W ramach projektu realizowane były warsztaty wprowadzające do programów Art of Living dla uczniów w wieku 10-12 lat. Dzieci poprzez gry i zabawy poznały asany (pozycje jogi) wzmacniające ciało, techniki oddechowe uwalniające stres i napięcia, a także poprawiające koncentrację. Doświadczyły również medytacji i relaksacji. Podczas interaktywnych procesów poruszane były tematy dotyczące budowania przyjaźni, radzenia sobie ze stresem oraz kreowania siły wewnętrznej.
W sumie odbyło się siedem warsztatów. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z dużym zainteresowaniem, były aktywne i dobrze się bawiły. Nauczyciele również uczestniczyli w warsztatach i byli zadziwieni jak proste techniki oddechowe i medytacja sprawiają, że dzieci stają się wyciszone, skoncentrowane i uśmiechnięte.
Czy dzieci w ogóle mogą praktykować jogę? Jakie korzyści dają ćwiczenia? Te pytania i wiele podobnych często zaprzątają głowy rodziców. Nasze dziewczyny z Art of Living uważają, że joga jest świetną opcją dla dzieci. Zresztą miały okazję prowadzić zajęcia jogi w szkole podstawowej w Reykjaviku. Dzieci, często po raz pierwszy w życiu, miały okazję doświadczyć czym jest połączenie ciała, oddechu i umysłu. Poznały również techniki medytacyjne i relaksacyjne. Regularnie wykonywane asany(ćwiczenia jogi) oprócz poprawy kondycji fizycznej, rozwijają w dzieciach świadomość własnego ciała, wzmacniają psychikę, dają pewność siebie, a medytacja pozwala im się wyciszyć, poprawić koncentrację, pamięć oraz zdolność do nauki. Joga i medytacja są niezwykle cenne w przywracaniu w dzieciach równowagi psychofizycznej, zwłaszcza w trudnych czasach covidowych i związanych z nimi lockdownach.