Korzyści płynące z medytacji!

 

Korzyści zdrowotne i redukcja stresu.

Rodzice mają w swoim życiu dużo dodatkowego stresu wynikającego z roli bycia rodzicem i stawiają czoła wielu wyzwaniom w swoim codziennym życiu. Niektóre z nich są zupełnie nieoczekiwane i mogą być przytłaczające np. nieoczekiwana rozpacz dziecka przed wyjściem do szkoły, która powoduje że dzieci spóźniają się do placówek a rodzice do pracy i jeszcze nie wiadomo jak pomóc dziecku ukoić tę rozpacz.

Badania potwierdziły niezliczone korzyści zdrowotne związane z praktyką medytacji. Obejmują one redukcję stresu, lęku i depresji, zmniejszenie bólu (zarówno fizycznego jak i psychicznego). Ponadto badania wykazują, że praktykowanie medytacji, być może z powodu zmniejszania poziomu odczuwalnego stresu, pozwala też na poprawę pamięci i zwiększenie wydajności. 

 

Praktykowanie medytacji pomaga odkryć i zaakceptować siebie. 

Praktykowanie medytacji przekłada się na głębszą i dokładniejszą wiedzą o świadomości i rzeczywistości. Medytacja też uczy akceptacji przemijających myśli i odczuć oraz łagodności wobec siebie i innych.

To może być szczególnie ważne dla rodziców, którzy bardzo łatwo mogą poczuć się niekompetentni przez co jest im trudniej poszukiwać rozwiązania problemu ze swoimi dziećmi. Rodzice czują presję społeczną, aby wszystko robić perfekcyjnie, bo chcą zapewnić idealne dzieciństwo lub wychować idealne dzieci. Praktykowanie medytacji może pomóc rodzicom wyraźnie zobaczyć siebie, że się starają, że popełniają błędy i je naprawiają, a ponadto odłożyć na bok swoje ego, pielęgnować cierpliwość, widzieć rzeczy wyraźniej, zadbać o siebie, być spokojniejszym i skupionym.

 

Rodzice mogą wykorzystać niektóre z technik medytacji do tworzenia ćwiczeń z uważności i zabaw ze swoimi dziećmi. 

Istnieje już wiele aktywności, które rodzice mogą znaleźć, aby praktykować koncentrację, mniejszy stres i szczęśliwszy umysł dla swoich dzieci. Eksperci i rodzice coraz częściej zdają sobie sprawę, że dzieci często same niosą bagaż stresu na swoich barkach i potrzebują pomocy.

 

Budowanie spójności i autentyczności.

Ta korzyść może być jedną z najważniejszych. Większość trudnych wzorców zachowań, które mogą pojawić się u dziecka, jest konsekwencją braku głębokiej komunikacji z rodzicami. Bardzo często dzieci odmawiają robienia tego, co każą im rodzice, w reakcji na niezaspokojoną potrzebę w przeszłości. Trudne zachowania dzieci często wynikają ze sprzecznych komunikatów rodziców na poziomie świadomym i podświadomym. Medytacja może pomóc rodzicom poukładać sobie swój własny wewnętrzny świat i dzięki temu osiągnąć większą spójność w komunikacji z dzieckiem. Dzięki temu łatwiej im będzie nawiązywać i utrzymywać głęboką i autentyczną relację i ze sobą i z dziećmi.

 

Co jest potrzebne do praktyki.

Miejsce i narzędzia

Medytacja jest praktyką, do której w zasadzie nie potrzebujesz żadnego specjalnego miejsca ani sprzętu. Wystarczy jakiekolwiek miejsce, gdzie nikt nie będzie Ci przeszkadzał i czas na skupienie się na praktyce.

Warto wybrać miejsce, które Cię wyciszy. Na przykład pusty pokój w delikatnych kolorach, park, las lub cokolwiek, co pasuje do Twojego nastroju w danym momencie lub Twojego gustu.

Proces uczenia się

Chociaż każdy rodzaj medytacji może wymagać innego procesu, poniżej prezentujemy jeden z klasycznych sposobów medytacji

  1. Zdecyduj, jakie będzie twoje miejsce medytacji (jeśli to możliwe, z pełną prywatnością i bez zakłóceń z zewnątrz).
  2. Usiądź wygodnie.
  3. Skup się na swoim oddechu.
  4. Obserwuj.
  5. Zakończ Twoją medytację.

Czas, ubranie i motywacja

Wygodny strój i trochę czasu poświęconego na medytację to wszystko, czego potrzebujesz. Następnie skoncentruj się na oddechu i pozwól mu uspokoić umysł.

Artykuł powstał na bazie materiałów z projektu „Psychological Resilience for Parents/Erasmus+/Project Number: 2020-1-PL01-KA204-081824/”