Konferencja
„Tkając nić porozumienia-mediacje rówieśnicze”
Konflikty są częścią życia – w rodzinie, szkole i pracy. Czy możliwe jest nauczenie się radzenia sobie z nimi w konstruktywny sposób? Podczas konferencji podsumowującej blisko dwuletni projekt „Komunikacja budująca zrozumienie” realizowany przez Fundację Understanding z Krakowa we współpracy z islandzkim partnerem Art of Living, udowodniliśmy, że TAK!
W trakcie konferencji:
● omówiliśmy, czym są mediacje rówieśnicze,
● zaprezentowaliśmy materiały projektowe i pokazaliśmy, jak z nich korzystać,
● zwróciliśmy uwagę na korzyści i pułapki związane z uczeniem mediacji,
● podzieliliśmy się pomysłami na budowanie systemu rozwiązywania konfliktów w szkole.
Konferencja była także okazją do spotkania z autorkami projektu:
🌟 Martą Kułagą – certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, mediatorką i facylitatorką dialogu, wspierającą grupy w rozwiązywaniu konfliktów.
🌟 Magdaleną Kosicką-Leszczyńską – certyfikowaną trenerką Porozumienia bez Przemocy, mediatorką sądową i radczynią prawną, która na co dzień prowadzi szkolenia z zakresu mediacji i komunikacji.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i wspólne refleksje. Razem stworzyliśmy przestrzeń do budowania głębszych relacji i zdobywania umiejętności, które wspierają zrozumienie i porozumienie w każdej sytuacji.
Program konferencji:
Poznaj Nasze Prelegentki
Marta Kułaga
Certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy (www.cnvc.org), coacherka (2013-2014 Szkoła Profesjonalnego Coachingu, 2015 Coaching oparty na Potrzebach), absolwentka Szkoły Trenerów komunikacji opartej na empatii (2010 –2013), mediatorka (2016-2017 Kurs mediacji Yorama Mozensona). Facylitatorka dialogu i wsparcia w rozwiązywaniu konfliktów grupowych.
Magda Kosicka-Leszczyńska
Certyfikowana Trenerka Porozumienia bez Przemocy, Mediatorka, Radca prawny. Zaczynała pracę z konfliktem jako prawnik. Od 2010 r. prowadzi szkolenia z zakresu komunikacji i mediacji dla szkól, przedszkoli, instytucji, i grup otwartych. Jest mediatorką sadową i rozwiązuje konflikty zbiorowe. Jej prawdziwą pasją jest praca z młodzieżą i wspieranie w rozwiazywaniu konfliktów młodych ludzi w różnych grupach wiekowych. Ta praca daje jej najwięcej radości – tempo w jakim młodzież potrafi dojść do wzajemnego zrozumienia, ich ciekawość, ale też wyzwania, które nie pojawiają się w świecie szkoleń dla dorosłych dają szanse na intensywny rozwój i różnorodność. Własne dzieci Magdy nieustannie dają jej pole do ćwiczeń. Magda współpracuje na stałe z Sądem Okręgowym w Zamościu prowadząc programy mediacji rówieśniczych oraz wykłady i szkolenia dla uczniów i nauczycieli. Mediowała konflikty szkolne w szkołach w województwie lubelskim. Od 2012 r. jest mediatorem sądowym, w tym od 2016 r. jest wpisana na listę mediatorów stałych, pracuje jako mediator w ramach Centrum Arbitrażu i Mediacji przy KUL w Lublinie, Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Izbie Radców Prawnych, Fundacji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie „ Znam Prawo”.
Monika Szczepanik
Edukatorka, liderka, trenerka, mama dwóch córek. Założycielka Liceum Miejsca w Katowicach. Kilkuletnia dyrektorka, a od tego roku wicedyrektorka ds dydaktyki w SSP Nasza Dobra Szkoła. Trenerka NVC pracująca z rodzicami, nauczycielami, liderami społecznymi. Pracuje na rzecz wspierania dziewczynek i kobiet. Organizuję letnie i zimowe obozy dla rodzin i wyjazdy warsztatowe dla kobiet. Jej pasją jest pływanie na SUPach.
Aneta Jakubiak Mirończuk
Katarzyna Dworaczyk
Trenerka, mediatorka, mediatorka wewnętrzna, nieustanie poszukuje sposobów na to, aby ludzie rozumieli siebie nawzajem i siebie samych. Prowadzi sesje indywidualne metodą IFS – Systemu Wewnętrznej Rodziny.Od momentu, kiedy ponad dziesięć lat temu poznała Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga, integruje je w swoim życiu: w pracy, na szkoleniach i w rodzinie. Po urodzeniu córki i zakończeniu procesu certyfikacji Mediatorki Sądowej w 2013, zebrała swoje doświadczenie z biznesu, połączyła z procesami, które poznała na warsztatach i stworzyła metodę SNO rozwiązywania konfliktów z i między dziećmi. Od tego momentu współpracuje z przedszkolami, szkołami i instytucjami w całej Polsce, prowadząc warsztaty, wykłady i webinary.
Marzena Przybylska
Nauczyciel języka francuskiego, asystent międzykulturowy, trener jogi i technik oddechowych. Zaangażowana w pomoc uchodźcom od początku wojny. Prowadzi bezpłatne zajęcia z jogi, medytacji, technik oddechowych dla uchodźców w Krakowie. Związana z organizacją Art of Living Polska.
Projekt o nazwie „Komunikacja budująca zrozumienie” skorzystał z dofinansowania o wartości 122 871,00 EUR. Całkowita kwota przyznanego dofinansowania w 85% była współfinansowana ze środków otrzymanych od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG oraz w 15% z budżetu państwa. Celem projektu, który zrealizowaliśmy z islandzkim partnerem Art of Living Iceland, było opracowanie narzędzi wprowadzających skuteczną komunikację oraz pokojowe i konstruktywne rozwiązywanie sporów i problemów w środowiskach dzieci i młodzieży.