Znakiem rozpoznawczym naszych czasów jest stres, który powstaje wtedy, gdy mamy za dużo pracy, za mało czasu, aby ją wykonać i brakuje nam sił, aby podołać temu zadaniu. Codzienność jest tak wymagająca, że nieliczny procent ludzi zatrzymuje się, dostrzega to i podejmuje jakieś działania. Duże obciążenie psychiczne dotyka zwłaszcza osób z tzw. zawodów pomocowych, które oddają swój czas i energię, by pomagać innym, z drugiej strony natomiast często też zapominają o sobie, o ładowaniu swoich wewnętrznych baterii.  A „kiedy stres następuje po stresie, to ich oddziaływanie nie sumuje się, lecz wydaje się pomnażać, tak że gdy zbliżamy się do granicy odporności, każdy nowy kłopot staje się tym bardziej trudny do zniesienia, niczym ziarnko, które przeważa szalę. Odnosi się to nawet do drobnych przykrości, które normalnie przyjmujemy ze spokojem. Dla ciała nie ma żadnej różnicy między domem i pracą; stres nadbudowuje się na stresie, bez względu na jego źródło.” (D. Goleman) *

Podstawowym zadaniem każdego, kto wsiadł na taką karuzelę stresu, jest znaleźć sposób jej zatrzymywania i opuszczenia. Jak można to zrobić? Trzeba dostrzec, na dłuższą metę nie da się tak żyć – to pierwszy i podstawowy krok, aby poczynić zmiany w swoim życiu.  Kolejnym jest krokiem jest znalezienie takich metod, które pozwolą nam skutecznie stres redukować.  Ilości pracy, obowiązków zazwyczaj nie możemy zmniejszyć, doba również się nie wydłuża. Ale jednym z elementów życia, który jest zawsze z nami, o którym rzadko kiedy myślimy, jest oddech. Nawet gdy nie mamy już , energii do kolejnych działań –  to oddech jest zawsze z nami i możemy go świadomie wykorzystać. 

Techniki oddechowe jako narzędzie redukcji stresu stały się w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania wielu  specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Badania naukowe potwierdzają, że regularna praktyka technik oddechowych może przynosić korzyści w redukcji stresu oraz poprawie samopoczucia zarówno wśród wolontariuszy, jak i osób pracujących w zawodach wymagających wysokiej koncentracji i zaangażowania. 

Badania przeprowadzone wśród lekarzy pokazały, że regularna praktyka technik oddechowych typu Sudarshan Kriya Yoga (SKY) może być kluczowym narzędziem w łagodzeniu stresu.** W badaniu klinicznym uczestniczyło 129 lekarzy i okazało się, że praktyka SKY przez okres 2 miesięcy przyniosła istotne korzyści. Uczestnicy regularnie praktykujący SKY doświadczyli zmniejszenia poziomu stresu, depresji i lęku oraz poprawy jakości snu. Ponadto, osoby te wykazywały większe spełnienie zawodowe oraz obniżone uczucie wypalenia zawodowego, co może mieć istotne znaczenie dla efektywności pracy i ogólnego samopoczucia.

Warto zauważyć, że techniki oddechowe nie wymagają dużego nakładu czasu ani specjalnych warunków do praktyki. Nawet krótka sesja koncentracji na oddechu podczas codziennych czynności może przynieść ulgę i przyczynić się do redukcji stresu.

„Stres jest jak przyprawa: w odpowiednich proporcjach podkreśla smak potrawy. Zbyt mało daje nudny, mdły posiłek, natomiast, gdy jest go zbyt dużo, może Cię udusić” (D. Tubesing). Jeśli TY również odczuwasz na co dzień dużą presję i stres – zapraszamy do zapoznania się z metodą SKY i skorzystania z bezpłatnych szkoleń technik oddechowych.

 

Zapisz się i złap oddech już dziś: Professional Care (PC) – Fundacja Understanding

 

*D.Goleman, Inteligencja emocjonalna w praktyce

**Sudarshan Kriya Yoga Breathing and a Meditation Program for Burnout Among Physicians: A Randomized Clinical Trial, JAMA Open Network, DOI:10.1001/jamanetworkopen.2023.53978, 01.2024.